CELE GŁÓWNE:
- Podniesienie poziomu kompetencji (umiejętności, wiedzy, doświadczeń) artystycznych i twórczych
oraz pozytywnego wartościowania uczestnictwa w kulturze w środowisku weteranów/weteranów poszkodowanych i ich rodzin.
- Stworzenie warunków dla doskonalenia relacji interpersonalnych, percepcji własnej sytuacji życiowej i przeciwdziałania zagrożeniu alienacją (niebezpieczeństwu wykluczenia społecznego) na zasadach arteterapii.
- Budowanie potencjału społecznego i intelektualnego środowiska weteranów/weteranów poszkodowanych misji poza granicami kraju oraz ich rodzin
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Rozwijanie wiedzy, uzdolnień i zainteresowań z zakresu plastyki i fotografiki
- Stymulowanie kreatywności twórczej oraz rozwijanie twórczego myślenia uczestników warsztatów
- Stworzenie warunków dla zaspokajania potrzeby samorealizacji oraz aktywności grupowej uczestników warsztatów
- Umożliwienie rozwoju osobistego poprzez stosowanie materiałów artystycznych w bezpiecznych i sprzyjających samodoskonaleniu warunkach.
- Kształtowanie nawyku świadomej i krytycznej percepcji sztuki oraz poczucia, że niezależnie od wykonywanego zawodu i poziomu wykształcenia jest ona niezbędnym elementem życia
- Stworzenie warunków do twórczości indywidualnej/ artystycznej
- Umożliwienie kontaktu z twórcami, pasjonatami sztuki
- Zapewnienie przyjaznego otoczenia, niezwiązanego ze środowiskiem służby, sprzyjającego współdziałaniu, wymianie doświadczeńoraz optymalne wykorzystanie potencjału
- Podniesienie na wyższy poziom kompetencji interpersonalnych uczestników warsztatów poprzez zajęcia i konsultacje: z psychologiem, doradztwa zawodowego
- Uwrażliwienie na kulturalne dziedzictwo narodowe i zapoznanie ze stolicą Polski.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE.
- Udział w warsztatach, poprzez odpowiedni dobór kadry prowadzącej i ich umiejscowienie w miejscu przesyconym tradycjami polskiej kultury i sztuki będzie obfitował w walory edukacyjne, przyczyniając się do poszerzenia wiedzy uczestników na temat polskiej kultury, a szczególnie malarstwa Józefa Chełmońskiego, wielkiego artysty, którego stulecie śmierci przypadło w 2014 r. Twórczość Józefa Chełmońskiego, miejsca i pejzaże związane z jego życiem będą stanowiły źródło inspiracji i artystycznych poszukiwań uczestników warsztatów.
- Warsztaty będą przeprowadzone przy wykorzystaniu założeń arteterapii, tj. formy psychoterapii (art psychotherapy), traktującej aktywność artystyczną jako podstawowy sposób komunikacji. Formy szczególnie użytecznej dla osób, mających trudności z werbalnym wyrażaniem myśli i uczuć.
- Przewiduje się utworzenie dwóch grup warsztatowych, tj. malarstwa (20 osób) i fotografii (25 osób). Uczestnicy warsztatów poszczególnych grup zainteresowań będą bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach podnoszących poziom ich wiedzy i umiejętności a następnie w zajęciach plenerowych.
- Kandydaci do udziału w warsztatach nie będą musieli legitymować się udokumentowanymi uzdolnieniami artystycznymi. Warunkiem ich udziału w tym projekcie będzie jednak gotowość rozwoju własnych zainteresowań, zdolności oraz wiedzy z zakresu plastyki i fotografiki. W przypadku grupy fotograficznej posiadanie własnego, cyfrowego aparatu fotograficznego.
TERMIN: 28.05 – 6.06.2015 r. /10 dni/
MIEJSCE: Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach,
ul. Sienkiewicza 4, 96-325 Radziejowice
Zespół pałacowo - parkowy w Radziejowicach stwarza wspaniałe warunki do odpoczynku i pracy twórczej. Jest to instytucja kultury dysponująca ogromnym dorobkiem, której infrastruktura stwarza możliwości doboru i stosowania odpowiednich do potrzeb narzędzi edukacyjnych i artystycznych w przyjaznym środowisku.
ORGANIZATOR: Fundacja "NIKT NIE ZOSTAJE".
WSPÓŁPRACA: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych RP, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Departament Wychowania i Promocji Obronności MON, Departament Spraw Socjalnych MON, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego orz Akademia Fotograficzna.
UCZESTNICY: 45 beneficjentów - weteranów/weteranów poszkodowanych misji poza granicami kraju, mężczyzn i kobiet, oraz członków ich rodzin posiadających zainteresowania i uzdolnienia plastyczne zarówno w obszarze kreowania obrazu jak i kształtów. W procesie rekrutacji preferować się będzie udział kandydatów z małych miast i terenów wiejskich, gdzie dostęp do oferty kulturalnej jest trudniejszy niż w dużych aglomeracjach. W przypadku zgłoszeń dzieci weteranów zakłada się ich udział wraz z rodzicem, w pełni uczestniczącym w programie warsztatów.
HARMONOGRAM REKRUTACJI:
- do 30.04.2015 r. - zbieranie wniosków od kandydatów i stosownie do ich charakteru wypracowanie projektu decyzji dotyczącej charakteru i liczebności grup warsztatowych. Rekrutacja instruktorów/ekspertów.
- do 05. 05.2015. – posiedzenie komisji rekrutacyjnej, powołanej przez Prezesa Fundacji z udziałem przedstawiciela Departamentu Spraw Socjalnych MON
- do 10.05. 2015 r. - przesłanie informacji o zakwalifikowaniu / nie zakwalifikowaniu do udziału w warsztatach wnioskodawcom.