VI Warsztaty Terapeutyczne dla weteranów działań poza granicami państwa i ich rodzin zorganizowane przez Fundację Nikt Nie Zostaje wspólnie z partnerem - Samorządem Województwa Mazowieckiego, dobiegły końca. Trwające w dniach 1-8.10.2024 r. warsztaty realizowane były w Domu Pracy Twórczej zlokalizowanym w zespole pałacowo-parkowym w Radziejowicach.
W obiektach tego kompleksu odbywały się zajęcia plastyczne i fotograficzne oraz kontakty z psychoterapeutami. Uczestnicy warsztatów rozwijali swoje zainteresowania oraz umiejętności pod okiem wykwalifikowanego personelu. Grupę plastyczną prowadziła absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku – malarstwo, natomiast grupą fotograficzną opiekował się fotografik, wykładowca na AMA Film Academy w Warszawie.
Istotnym punktem warsztatów była także podróż do Warszawy, kiedy obie grupy, malarska i fotograficzna udały się wynajętym autokarem do Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, gdzie złożyły wiązankę kwiatów od pomnikiem poległych weteranów i zwiedziły obiekt oprowadzani przez przewodnika. Następnie, w tym samym dniu, uczestnicy zwiedzili też Muzeum Wojska Polskiego.
W trakcie zajęć uczestnicy mogli także podziwiać pokaz walki na szable w wykonaniu prezenterów reprezentujący Centrum Dawnych Sztuk Walki i wziąć udział w specjalnie przygotowanej dla nich sesji treningowej. Dodatkowo, wszyscy zainteresowani wysłuchali wykładu na temat zastosowania sztuk walki w sztuce filmowej.
Przez cały czas trwania Warsztatów uczestnicy mieli możliwość konsultacji z psychologiem – indywidualnych i zbiorowych, co stanowiło istotne uzupełnienie art terapii.
7 października 2024 roku odbyła się uroczystość zakończenia Warsztatów, w której oprócz zaproszonych gości udział wzięli uczestnicy, przedstawiciele Zarządu i Rady Fundacji, sponsorzy oraz partnerzy Fundacji:
🔹 pan Wojciech Bal – dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwo Obrony Narodowej
🔹 pani Magdalena Flis – Dyrektorka Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski
🔹 pani Sara Michalska – pełnomocniczka marszałka Województwa Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi,
🔹 pan Tadeusz Skoczek – Dyrektora Muzeum Niepodległości,
🔹 pani pułkownik Katarzyna Rzadkowska – dyrektorka Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa
🔹 pan Wojciech Duch – reprezentujący Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji
🔹 pani Martyna Wróbel – dyrektorka Biura Komunikacji i Public Relations – Budimex SA
🔹 pan Michał Wrzosek – rzecznik prasowy Budimex
🔹 pani Ewa Wytrążek – zastępczyni dyrektora Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach
🔹 pan Andrzej Chmura – członek Rady Fundacji „Nikt Nie Zostaje”
🔹 pan Piotr Rogiński – członek Rady Fundacji „Nikt Nie Zostaje”
Zakończenie było okazją do wspólnego podsumowania warsztatów oraz zaprezentowania prac uczestników. Uczestnicy z grupy fotograficznej namalowali łącznie 17 obrazów, które można było obejrzeć na przygotowanym wernisażu. Z kolei uczestnicy grupy fotograficznej wykonali setki znakomitych zdjęć, spośród których każdy z nich wybrał, tematycznie spójne, trzy prace. Zdjęcia zostały wyeksponowane na specjalnie przygotowanej wystawie. Podkreślono, że każdy z obrazów i każde ze zdjęć posiada nieocenioną wartość, ponieważ jest wyrazem zaangażowania i demonstracją umiejętności, a także rozwoju artystycznego każdego z uczestników warsztatów.
Wyróżniono czworo uczestników – po dwoje w każdej z grup. Wszyscy wyróżnieni otrzymali specjalne upominki ufundowane przez sponsorów. Zestawy upominków okolicznościowych otrzymali od sponsorów również pozostali uczestnicy Warsztatów.
Symbolicznym wyrazem uznania i wdzięczności za nieocenione wsparcie finansowe i organizacyjne było wręczenie medali Fundacji Nikt Nie Zostaje przez panią Prezes Jadwigę Zakrzewską:
🔹 panu Wojciechowi Balowi – Dyrektorowi Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON
🔹 pani Magdalenie Flis – Dyrektorce Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego,
🔹 pani Sarze Michalskiej – Pełnomocnikowi marszałka Województwa Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi,
🔹panu Tadeuszowi Skoczkowi – Dyrektorowi Muzeum Niepodległości
🔹 pani Renacie Tomasiuk – Prezesowi Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji
🔹 pani Martynie Wróbel – Dyrektorce Biura Komunikacji i Public Relatins – Budimex
🔹 panu Michałowi Wrzoskowi – Rzecznikowi prasowemu Budimex
🔹 Centrum Weterana Działań poza granicami państwa – w imieniu którego medal odebrała płk Renata Rzadkowska - Dyrektorka Centrum.
🔹 Domowi Pracy Twórczej w Radziejowicach – w jego imieniu medal odebrała Pani Ewa Wytrążek – Zastępczyni Dyrektora Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.
Uroczystość zakończył piękny koncert „Muzyka dla Świata” w wykonaniu artystów Wędrownego Teatru Muzycznego.
Warsztaty, w ocenie uczestników i psychologów stanowiły znakomite, unikalne w skali kraju, uzupełnienie procedur medycznych, którym poddawani są weterani, uczestnicy misji wojskowych poza granicami państwa po traumie wojennej i ich rodziny.
Głównymi walorami warsztatów były: podwyższenie samooceny uczestników, integracja środowiska rodzin weteranów, kontakt ze sztuką i rozwijanie pasji malarskiej i fotograficznej pod kierunkiem profesjonalistów oraz dostępność pomocy psychologicznej przez cały czas ich trwania. Potrzeby uczestników w zakresie psychologii i psychoterapii zabezpieczało dwóch psychologów o specjalizacji wojskowej. Dzięki temu oraz dzięki prowadzonej w formie Warsztatów art terapii osiągnięto założone cele przedsięwzięcia, przyczyniając się do niwelowania skutków zaburzeń adaptacyjnych, lękowych, depresyjnych oraz PTSD (zespół stresu pourazowego), które często mają bezpośredni lub pośredni związek z pobytem na misji, a ich skutki nierzadko dotykają całe rodziny.
Program warsztatów, jego realizacja oraz sposób prowadzenia zajęć przez instruktorów oraz wspomniane wyżej wsparcie psychologiczne zostało bardzo dobrze przyjęte przez uczestników – żołnierzy weteranów i ich rodziny, jako skuteczna forma wsparcia procedur medycznych stosowanych w przypadku różnorodnych zaburzeń u osób dotkniętych traumą w wyniku udziału w zagranicznych misjach wojskowych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, organizatorom, sponsorom oraz ludziom dobrej woli za możliwość zorganizowania i przeprowadzenia warsztatów. To dzięki Państwu Fundacja Nikt Nie Zostaje może realizować tak ważną społeczną misję, jaką jest wsparcie osób, które poświęciły tak wiele dla obrony Ojczyzny i naszego wspólnego bezpieczeństwa.