03.10.2020 - dzień pierwszy.
O godzinie 17.00 rozpoczęła się w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach uroczystość otwarcia V Terapeutycznych Warsztatów Malarsko – Fotograficznych dla Weteranów misji poza
granicami państwa i ich rodzin, które zostały zorganizowane przez Fundację „Nikt nie zostaje”.
W tym roku odbywają się one pod nazwą „Pejzaże mazowieckie” i będą trwały do 9 października.
Uroczystość otwarcia Warsztatów została zorganizowana w Nowym Domu Sztuki i była prowadzona przez ich kierownika płk rez. Jerzego Szczepańczyka.
Ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19, celem zachowania jak największych środków bezpieczeństwa, uroczystość miała skromniejszy przebieg niż zwykle. Oprócz uczestników i kadry Warsztatów udział w niej wzięli: wiceprezes Fundacji „Nikt nie zostaje” - p. Adam Niemczak, dyrektor Akademii Fotografii w Warszawie - p. Paweł Jancewicz oraz członek Rady Fundacji - p. płk rez. Robert Stachurski.
W imieniu pani Prezes Fundacji Jadwigi Zakrzewskiej, oficjalnego otwarcia Warsztatów dokonał płk rez. Jerzy Szczepańczyk, który jednocześnie poinformował o tym, że zasadniczym celem Warsztatów jest umożliwienie weteranom działań poza granicami państwa i ich rodzinom psychiczne odreagowanie po trudach służby w warunkach zagrożenia zdrowia i życia oraz pozostawania w długiej rozłące z najbliższymi.
Podkreślając, że organizacja Warsztatów nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony ludzi dobrej woli, prowadzący podziękował wszystkim sponsorom i mecenasom za osobiste zaangażowanie, wsparcie finansowe i wszelką pomoc świadczoną na rzecz weteranów. Szczególne słowa podziękowania skierował pod adresem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego - głównego sponsora Warsztatów.
Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali upominki przygotowane przez Fundację, które zostały im wręczone przez p. wiceprezesa Adama Niemczaka i członka Rady Fundacji p. płk rez. Roberta Stachurskiego
Po wykonaniu wspólnego zdjęcia, uroczystość zakończyła kolacja w jadalni pałacowej.
W warsztatach udział bierze 22 uczestników (11 osób w grupie malarskiej i 11 w grupie fotograficznej). W rozwijaniu pasji malarskich uczestnikom warsztatów będzie pomagała pani Anna Zalewska – Falińska – wykładowca Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Z kolei swoje umiejętności fotograficzne uczestnicy warsztatów będą rozwijali pod okiem wykładowcy z Akademii Fotografii w Warszawie p. Adriana Cupera. Wsparcia psychologicznego weteranom i ich rodzinom będzie udzielała pani psycholog Agnieszka Klawinowska, która jednocześnie, jako weteran misji poza granicami państwa, będzie rozwijała swoje umiejętności malarskie.